You are currently viewing <h1>Oczepiny – jak je zorganizować, jakie wybrać zabawy weselne i po co tak naprawdę są.</h1>

Oczepiny – jak je zorganizować, jakie wybrać zabawy weselne i po co tak naprawdę są.

  • Post author:

Myślicie o oczepinach w nowoczesnym stylu? A może mają dopełnić wesele swoim klimatem? Warto to przemyśleć, aby obyło się bez niemiłych niespodzianek. Zróbcie plan przebiegu wesela i omówcie wszystko z prowadzącym, który również doradzi co będzie dla Was najlepsze.

Jak to się zaczęło?

Staropolska tradycja nakazywała o północy zdjąć z panny młodej wianek, obciąć warkocz, a panu młodemu zabrać czepiec z głowy, przyśpiewki weselne towarzyszyły temu wydarzeniu, które przypieczętowało małżeństwo. 

Panna młoda na niby “kwestionowała” ślub i próbowała uciekać przed oczepinami, a inni gonili za nią. Miało to za zadanie rozbawić gości.

Teraz na szczęście nie psuje się pięknej fryzury ślubnej. A i zabawy weselne się zmieniły. Nikt już także nie zwraca uwagi na powód starego zwyczaju, oczepiny po prostu są częścią wesela.

zabawa weselna

Jak poprowadzić oczepiny?

Tym na pewno zajmie się dj bądź konferansjer, także nie musicie angażować w prowadzenie oczepin świadka czy świadkową. Najczęściej o 24:00 dj zaprasza gości na środek parkietu i w pierwszej kolejności pannę młodą wraz z pannami, a kolejno pana młodego z kawalerami. 

Oczepiny można poprowadzić w różnych sposób. Hitem 2022 wśród oczepin jest trzymanie bukietu, do którego przyczepione są wstążki, drugi koniec trzymają panny na weselu, panna młoda z zasłoniętymi oczami kolejno odcina wstęgi, ostatnia, która zostaje wkrótce wychodzi za mąż. To tylko jedna z propozycji, jeśli wolicie tradycje, możecie rzucić bukietem kwiatów, bądź welonem, co również zostało unowocześnione, jak to można zorganizować – zapytajcie swojego dj/konferansjera.

Dla pana młodego również wymyślone nową tradycję. Zamiast rzucać muszką, może schować ją do skrzyni. Kawalerowie po kolei losują klucz, ten którego będzie pasował do kłógki, stanie niedługo przed ołtarzem.

Zabawy na wesele.

3 najpopularniejsze zabawy po oczepinach:

  1. Test zgodności.

Siedzicie tyłem do siebie, trzymając w dłoniach plakietki z napisem “ona”, “on”, “ja”. Konferansjer zadaje Wam pytania np. “kto będzie zmywał naczynia”, “kto lepiej jeździ samochodem”, Wy odpowiadacie na nie podnosząc odpowiednią plakietkę. Zgodność jest wtedy kiedy tak samo odpowiadacie. Uwaga pytania mogę być również od gości, którzy potrafią zaskakiwać. 

  1. Jaka to melodia.

Dj daje Wam słuchawki, dzięki temu tylko jedna osoba słyszy piosenkę i ma ją zanucić taka, by reszta gości odgadła co to za melodia. Hitem jest, że osoba w słuchawkach nie słyszy swojego nucenia, które nie rzadko bawi gości.

  1. Jenga.

Polega na dobraniu dwóch zespołów, które za pomocą sznurka do którego na środku przyczepiony jest hak, układają klocki, jeden na drugim. Drużyna która pierwsza ułoży wierzę wygrywa.

zabawa podczas oczepin